Opinie o Nas

Porady farmaceuty

Jak radzić sobie z ostrym bólem gardła?

          Około 70%-90% wszystkich przypadków bólu gardła ma etiologię wirusową. Pozostała ilość to zakażenia najbardziej pospolitym patogenem czyli paciorkowcem hemolizującym z grupy A.
          Ból gardła nieodłącznie związany jest z infekcją górnych dróg oddechowych. W aptece dysponujemy mnogością preparatów przeznaczonych do leczenia dolegliwości gardła. Zawierają one substancje przeciwzapalne, miejscowo znieczulające oraz te typowo przeciwbakteryjne. Szczególną grupą pacjentów są dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dla nich głównie przeznaczone są preparaty ziołowe, zawierające prawoślaz, szałwię, porost islandzki, podbiał (Tymianek + Podbiał, Gardlox, Prenalen, Isla, Fiorda) oraz preparaty oparte na propolisie (Propolki, Propolis aer.,Prenalen), laktoferynie (Laryng up) oraz cząsteczkowym srebrze (Argentin T, Argentussin) lub złocie (Goldesin, Goldisept). Surowce roślinne zawierają przede wszystkim substancje śluzowe osłaniające podrażnione gardło i kratań oraz substancje olejowe działające antyseptycznie i odkażająco. Występują one w postaci tabletek do ssania oraz sprayów do gardła.
           W lekach na ostry ból gardła są substancje przeciwzapalne: Flurbiprofen, diklofenak, benzydamina, salicylan choliny.
Flurbiprofen wchłania się szybko po podaniu doustnym. Jest dostępny w formie tabletek do ssania i aerozolu(Strepsils) i wskazany jest do krótkotrwałego leczenia objawowego bólu gardła u pacjentów powyżej 12 roku życia(tabletki) i powyżej 18 roku życia w przypadku aerozolu.
Dikofenak jest dostępny w preparacie Glimbax w postaci rozworu do płuknia jamy ustnej i gardła w stężeniu 0,74mg/ml. Wskazany jast dla osób dorosłych oraz dzieci po 14 roku życia.
Benzydamina jest substancją o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, miejscowo znieczulającym. W preparatch leczniczych występuje w postaci roztworów do płukania jamy ustnej, aerozoli, tabletek oraz pastylek do ssania. Aerozole mogą być stosowane nawet przez dzieci poniżej 6 roku życia oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią. Znane są jako Tantum verde, Hascosept, Uniben czy Septolux.
Salicylan choliny poza działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym wskazuje także działanie bakteriobójcze. Pastylki zawierające salicylan choliny (Cholinex) przeznaczone są dla pacjentów powyżej 12 roku życia.
W preparatch przeciw bólowi gardła znajdziemy również substancje przeciwbakteryjne takie jak: chlorheksydyna (Gardimax medica, Sebidin), chlorek cetylpirydyny(Septolete), chlorek benzalkonium (Cholinex Intense). Chlorheksydyna wykazuje silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne szczególnie w kierunku bakterii Gram dodatnich. Nie zaleca się ich stosowania pacjentom poniżej 12 roku życia. Chlorek cetylpirydyny i chlorek benzalkonium działa również bakteriobójczo w stosunku do bakterii Gram dodatnich oraz grzybobójczo na Candida albicans (pleśniawki, afty). Na rynku aptecznym występuje w postaci preparatów prostych lub złożonych w połączeniu z lidokainą. Przeznaczony dla pacjentów powyżej 6 roku życia.
Leki miejcowo znieczulające jak lidokaina i benzokaina sktecznie znoszą ból towarzyszący stanom zapalnym jamy ustnej i gardła. Krótki czas działania sprawia, że preparaty zawierające tę substancję powinny być często dawkowane w celu utrzymania efektu terapeutycznego. Są przeznaczone dla pacjentów powyżej 12 roku życia.
Trzeba zaznaczyć, że jeśli objawy bólu gardła utrzymują się dłużej niż 5 dni, należy zasięgnąć porady lekarza.