Opinie o Nas

Artykuł: Wszawica - swędzący problem

Wszawica - swędzący problem
Wszawica nie jest już problemem nizin społecznych, a jej rozprzestrzenianie związane jest z przebywaniem w skupiskach ludzkich. Wszy upodobały sobie szczególnie przedszkola i szkoły i pojawiają się w nich kilkakrotnie w ciągu roku. Najpierw po wakacjach, gdy dzieci wracają z obozów i kolonii. Musimy pamiętać, że od zarażenia do wystąpienia objawów choroby może minąć trzy tygodnie. Kolejna fala zakażeń pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy w szatniach pojawiają się czapki i szaliki. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt chorą osobą lub należącymi do niej przedmiotami tj. grzebienie, spinki, nakrycia głowy.
Wszawica - swędzący problem

Wesz żywi się krwią ze skóry owłosionej co 6 godzin. Jej ślina wywołuje silny świąd i pojawienie się rumieniowych grudek. Aby rozpoznać chorobę zwykle wystarczy dokładnie obejrzeć owłosioną skórę głowy, zwłaszcza za uszami i w okolicy karku - są to najcieplejsze miejsca na głowie człowieka.

Wesz głowowa to 2-3cm długości owad z sześcioma odnóżami i transparentym wyglądzie. Dopiero najedzone wszy, przybierają kolor brunatny. Jaja żywe są perłowo-białe, martwe brązowawe, a puste są białe. Samica składa do 10 jaj(gnid) na dzień, które przytwierdza wydzieliną gruczołów cementowych do łodygi włosa w pobliżu skóry głowy. W ciągu 1-2 tygodni wylęgają się z nich larwy, które przechodzą 3 stadia rozwojowe i po ok. 3 tygodniach od wylęgu osiągają dojrzałość płciową. Osobniki męskie żyją około 2 tygodni, a samice ok. 2 miesięcy. W zwalczaniu wszawicy ważne jest powtórzenie zabiegu po upływie 7-10 dni, aby zabić osobniki, które wykluły się z jaj.
W Polsce jedynym zarejestrowanym chemicznym środkiem do zwalczania wszawicy jest permetryna. Niestety część wszy jest uodporniona na ten preparat i jeśli po 2 zabiegach problem dalej istnieje, powinniśmy zastosować inną terapię. Aby leczenie było skuteczniejsze nie należy spłukiwać zbyt dokładnie szamponu z permetryną i nie stosować szamponów pielęgnacyjnych zawierających silikony. Ponadto w każdej terapii ważne jest dokładne wyczesywanie gnid gęstym grzebieniem.

Istnieją również preparaty ziołowe  jak nalewka z ostróżki z kwasem octowym oraz nalewka piołunowo-wrotyczowa, ale stosowanie ich nie jest zalecane w stanach zapalnych skóry oraz u kobiet w ciąży i matek karmiących.
Zupełnie inny mechanizm zwalczania wszy to metoda okluzyjna. Polega ona na stosowaniu lepkich substancji takich jak dimetikon, które zatykają tchawicę i przetchlinki dorosłych wszy oraz otwór w wieczku jaj, którym zachodzi wymiana tlenu. Aby zwiększyć skuteczność tych preparatów producenci dodają substancje, które rozpuszczają wydzieliny za pomocą której gnidy są przytwierdzone do włosa.
W doborze preparatu trzeba mieć na uwadze wiek dziecka i długość włosów. Na rynku dostępne są preparaty w różnej formie; płynu, szamponu, lotionu lub żelu. W zależności od składu stosujemy je raz lub musimy zabieg powtórzyć. Różny jest również czas aplikacji: od 15 min do całonocnej ekspozycji. Kiedy pozbędziemy się "swędzącego problemu",  można zaopatrzyć się w preparaty odstraszające wszy zawierające olejki z lawendy, rozmarynu, mięty i drzewka herbacianego.
2018-08-23 11:55:12

Najnowsze artykułypokaż wszystkie

2016-11-14 12:57:12
Choroba, która charakteryzuje się biegunką i wymiotami często nazywana jest grypą jelitową lub żołądkową, choć grypą nie jest. Jest infekcją wirusową, którą cechuje gwałtowny początek i duże nasilenie dolegliwości. Głównymi objawami są częste oddawanie wodnistego stolca i wymioty oraz czasem gorączka, bóle mięśni oraz dreszcze.
2016-11-20 21:28:22
Wyniki ostatnich badań epidemiologicznych jednoznacznie wskazują, że 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Wskazuje na to obniżenie jej stężenia w surowicy poniżej wartości 30ng/ml. Aż 60% z tej grupy to osoby z dużym deficytem - poniżej 20ng/ml.
Witamina D to dwa związki: cholekalcyferol (wit. D3), który syntetyzowany jest w skórze pod wpływem promieniowania UV i jest obecny
w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz ergokalcyferol (wit. D2) występujący w roślinach i grzybach.
2017-02-06 17:02:14
Bardzo częstym postanowieniem, nie tylko noworocznym jest skończenie z nałogiem palenia. Statystycznie około 6% rzucających nałóg wraca do niego w ciągu pierwszego tygodnia, 9% po dwóch tygodniach, 36% poddaje się po miesiącu, a 50 % w ciągu pół roku. Nie jest to zbyt optymistyczna proporcja. Nie mniej jednak, jeśli czegoś nie spróbujemy, nie mamy szans na sukces.
2017-02-06 17:00:15

Coraz później decydujemy się na dziecko, więc powinnyśmy się dobrze do niej przygotować. Musimy zacząć kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Przede wszystkim warto zadbać o o zdrowszy styl życia, zbilansowaną dietę, przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz ginekologicznych.

 

2017-02-06 18:27:14

W zespole suchego oka występuje niedostateczne nawilżanie powierzchni oka przez film łzowy. Może być to spowodowane nieprawidłowym wydzielaniem łez lub ich zaburzonym składem. Dochodzi wtedy do złuszczania nabłonka rogówki i spojówki, co powoduje infekcje bakteryjne lub wirusowe. Dolegliwość ta występuje najczęściej w okresie menopauzy, w przebiegu chorób dermatologicznych, neurologicznych oraz podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i przeciwdepresyjnych. Nasilenie objawów obserwuje się również podczas długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz pracy przy komputerze.

2017-03-08 20:05:49

Wiosna? któż z nas nie może się jej doczekać? To niezwykły czas, kiedy cała natura budzi się dożycia i zyskuje nową energię. Niestety nie wszyscy wyczekują tego okresu z utęsknieniem. Alergicy- bo to o nich mowa, odsuwają od siebie myśl, że po raz kolejny będą musieli znosić negatywne skutki swojej choroby.

2017-03-08 20:36:54

Woda jest jednym z najważniejszych składników potrzebnych do życia. Ludzkie ciało nie jest w stanie obejść się bez wody, ponieważ w znacznej większości składa się właśnie z niej. Bez płynów jesteśmy w stanie wytrzymać zaledwie tydzień, porównując- bez jedzenia aż 45 dni.

2018-04-26 13:04:07
Wraz z nastaniem wiosny wielu z nas zaczyna narzekać na katar, duszący, suchy kaszel, łzawiące i piekące oczy oraz wszelkiego rodzaju wysypki na skórze. Wszystkiemu winne są alergeny występujące w powietrzu z uwagi na pylące rośliny. Jednak nie tylko one mogą powodować objawy alergii. Jak sobie radzić z tym powszechnie występującym problemem?
2018-06-05 15:51:40

                Objawy takie jak "uczucie ciężkich nóg" po całym dniu spędzonym w pracy, "pajączki" w okolicy kostek, czy sporadycznie występujące obrzęki, które znikają po kilku godzinach, to pierwsze symptomy choroby żył. Nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą z biegiem czasu doprowadzić do upośledzenia ukrwienia i powstaniu żylaków.

2018-12-03 11:07:17
Choć suplementy dla kobiet w ciąży nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, jak na zachodzie Europy, to ich rola nieustannie rośnie, a same produkty są coraz częściej doceniane przez same zainteresowane.
2019-01-04 12:10:49
Ból głowy może dopaść każdego i to w najmniej oczekiwanym oraz najmniej odpowiednim momencie. Niestety, mimo że każdy go czasem doświadcza i że zwykle go bagatelizujemy, gdy ktoś inny informuje nas, że przez niego cierpi, tak naprawdę ból głowy może naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. Może także mieć różne natężenie ? są osoby, które posiadają tak mocne migreny, że od czasu do czasu trafiają przez nie do szpitala! Jak więc radzić sobie z bólem głowy?
2019-01-31 15:30:06
Problemy z bezsennością zaczynają w dzisiejszych czasach dotykać coraz większej liczby osób. Przypadłość ta bywa nawet określana mianem choroby cywilizacyjnej, występującej przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Warto jednak pamiętać, iż istnieją sprawdzone sposoby jej zwalczania, zarówno obejmujące leki na bezsenność z apteki internetowej, jak i związane ze zmianą naszych przyzwyczajeń.
2019-12-05 11:07:11
Nie do przecenienia są dobre nawyki dbania o higienę jamy ustnej. Wpływa to bardzo korzystnie na całe życie człowieka - od niemowlęcia do późnej starości.