Opinie o Nas

Artykuł: Powiedz alergii-STOP!

Powiedz alergii-STOP!

Wiosna? któż z nas nie może się jej doczekać? To niezwykły czas, kiedy cała natura budzi się dożycia i zyskuje nową energię. Niestety nie wszyscy wyczekują tego okresu z utęsknieniem. Alergicy- bo to o nich mowa, odsuwają od siebie myśl, że po raz kolejny będą musieli znosić negatywne skutki swojej choroby.

Powiedz alergii-STOP!

Alergia to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Możemy podzielić ją na:

 • Pokarmową,
 • Wziewną,
 • Kontaktową.

Najczęściej występującymi alergiami, są  alergie wziewne. Polegają na przedostawaniu się drogami oddechowymi do organizmu, alergenów- czyli czynników zewnątrz pochodnych, które powodują reakcję alergiczną. Takimi czynnikami może być: kurz, sierść zwierząt pyłki roślin oraz żywność.

Alergia pokarmowa jest to immunologiczne uwarunkowanie, które wystpuje w organizmie po spożyciu pokarmów. Najczęstszymi alergenami jest: mleko, białka jajek, ryby, orzechy,pomidory oraz jady niektórych owadów.

Alergia kontaktowa- inaczej alergia skórna. Objawia się zmianami skórnymi, które przechodzą od łagodnych form, aż do uciążliwych, bolesnych ran. Alergenami są zazwyczaj: metale, gumy, tworzywa sztuczne, związki chemiczne oraz niektóre leki i kosmetyki.

Najczęstszymi  objawami alergii jest: katar, łzawienie oczu, kaszel, suchość skóry, pokrzywka, ból brzucha oraz nudności.

Badania laboratoryjne wykazały, że w Polsce chorych na alergię jest około 40%. Co czwarty alergik skarży się na nieżyt nosa, a co 10 na astmę. Alergia częściej dopada osób mieszkających w miastach. A najwięcej alergików mieszka w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Obecnie nie jest możliwe całkowite wyleczenie alergii, istnieją jedynie pewne sposoby, aby ograniczyć dokuczliwe objawy.

Najlepszą metodą, a zarazem najtrudniejszą jest unikanie alergenów. Polega ona na wyeliminowaniu ze swojego otoczenia wszystkich czynników wywołujących alergie.

 Takimi sposobami będzie:

 • Utrzymywanie czystości w domu,
 • Stosowanie nawilżaczy oraz filtrów powietrza,
 • Ograniczenie spacerów w suche i słoneczne dni, wtedy to stężenie pyłków roślin jest największe,
 • Wystawianie pościeli na mróz,
 • Wyeliminowanie dywanów,
 • Unikanie kontaktu ze zwierzętami.

A w diecie:

 • Spożywanie produktów pełnowartościowych i pełnoziarnistych
 • Stosowanie ziołolecznictwa i bardzo zdrowego oleju lnianego
 • Systematyczne przeprowadzanie detoksykacji organizmu
 • Stosowanie nieprzetworzonych produktów

Alergicy, szczególnie ci, którzy są uczuleni na pyłki roślin, powinni szczegółowo zapoznać się z kalendarzami pyleń. Wykorzystując informacje w nim zawarte, można poznać okresy pyleń roślin, które wywołują u nas alergie. Okres pyleń trwa niemal cały rok, dlatego ważne jest, aby na bieżąco śledzić i sprawdzać pylenie poszczególnych roślin w Polsce. Istnieje wtedy szansa na wcześniejsze zabezpieczenie się przed niekorzystnymi dla naszego organizmu alergenami.

Zdarza się, że w ciągu życia nasz organizm zmniejsza skłonność do reakcji uczuleniowych i alergia ulega samoistnemu wyciszeniu. Zdarza się również, że objawy nasilają się i konieczne jest leczenie farmakologiczne. W takim wypadku możemy wspomagać się produktami  zawierającymi wapń, cynk i witaminę C oraz leki antyhistaminowe.

Ważne jest, aby nie bagatelizować alergii, gdyż może ona wywołać poważniejsze, przewlekłe choroby.

 

2017-03-08 20:05:49

Najnowsze artykułypokaż wszystkie

2016-11-14 12:57:12
Choroba, która charakteryzuje się biegunką i wymiotami często nazywana jest grypą jelitową lub żołądkową, choć grypą nie jest. Jest infekcją wirusową, którą cechuje gwałtowny początek i duże nasilenie dolegliwości. Głównymi objawami są częste oddawanie wodnistego stolca i wymioty oraz czasem gorączka, bóle mięśni oraz dreszcze.
2016-11-20 21:28:22
Wyniki ostatnich badań epidemiologicznych jednoznacznie wskazują, że 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Wskazuje na to obniżenie jej stężenia w surowicy poniżej wartości 30ng/ml. Aż 60% z tej grupy to osoby z dużym deficytem - poniżej 20ng/ml.
Witamina D to dwa związki: cholekalcyferol (wit. D3), który syntetyzowany jest w skórze pod wpływem promieniowania UV i jest obecny
w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz ergokalcyferol (wit. D2) występujący w roślinach i grzybach.
2017-02-06 17:02:14
Bardzo częstym postanowieniem, nie tylko noworocznym jest skończenie z nałogiem palenia. Statystycznie około 6% rzucających nałóg wraca do niego w ciągu pierwszego tygodnia, 9% po dwóch tygodniach, 36% poddaje się po miesiącu, a 50 % w ciągu pół roku. Nie jest to zbyt optymistyczna proporcja. Nie mniej jednak, jeśli czegoś nie spróbujemy, nie mamy szans na sukces.
2017-02-06 17:00:15

Coraz później decydujemy się na dziecko, więc powinnyśmy się dobrze do niej przygotować. Musimy zacząć kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Przede wszystkim warto zadbać o o zdrowszy styl życia, zbilansowaną dietę, przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz ginekologicznych.

 

2017-02-06 18:27:14

W zespole suchego oka występuje niedostateczne nawilżanie powierzchni oka przez film łzowy. Może być to spowodowane nieprawidłowym wydzielaniem łez lub ich zaburzonym składem. Dochodzi wtedy do złuszczania nabłonka rogówki i spojówki, co powoduje infekcje bakteryjne lub wirusowe. Dolegliwość ta występuje najczęściej w okresie menopauzy, w przebiegu chorób dermatologicznych, neurologicznych oraz podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i przeciwdepresyjnych. Nasilenie objawów obserwuje się również podczas długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz pracy przy komputerze.

2017-03-08 20:36:54

Woda jest jednym z najważniejszych składników potrzebnych do życia. Ludzkie ciało nie jest w stanie obejść się bez wody, ponieważ w znacznej większości składa się właśnie z niej. Bez płynów jesteśmy w stanie wytrzymać zaledwie tydzień, porównując- bez jedzenia aż 45 dni.

2018-04-26 13:04:07
Wraz z nastaniem wiosny wielu z nas zaczyna narzekać na katar, duszący, suchy kaszel, łzawiące i piekące oczy oraz wszelkiego rodzaju wysypki na skórze. Wszystkiemu winne są alergeny występujące w powietrzu z uwagi na pylące rośliny. Jednak nie tylko one mogą powodować objawy alergii. Jak sobie radzić z tym powszechnie występującym problemem?
2018-06-05 15:51:40

                Objawy takie jak "uczucie ciężkich nóg" po całym dniu spędzonym w pracy, "pajączki" w okolicy kostek, czy sporadycznie występujące obrzęki, które znikają po kilku godzinach, to pierwsze symptomy choroby żył. Nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą z biegiem czasu doprowadzić do upośledzenia ukrwienia i powstaniu żylaków.

2018-08-23 11:55:12
Wszawica nie jest już problemem nizin społecznych, a jej rozprzestrzenianie związane jest z przebywaniem w skupiskach ludzkich. Wszy upodobały sobie szczególnie przedszkola i szkoły i pojawiają się w nich kilkakrotnie w ciągu roku. Najpierw po wakacjach, gdy dzieci wracają z obozów i kolonii. Musimy pamiętać, że od zarażenia do wystąpienia objawów choroby może minąć trzy tygodnie. Kolejna fala zakażeń pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy w szatniach pojawiają się czapki i szaliki. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt chorą osobą lub należącymi do niej przedmiotami tj. grzebienie, spinki, nakrycia głowy.
2018-12-03 11:07:17
Choć suplementy dla kobiet w ciąży nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, jak na zachodzie Europy, to ich rola nieustannie rośnie, a same produkty są coraz częściej doceniane przez same zainteresowane.
2019-01-04 12:10:49
Ból głowy może dopaść każdego i to w najmniej oczekiwanym oraz najmniej odpowiednim momencie. Niestety, mimo że każdy go czasem doświadcza i że zwykle go bagatelizujemy, gdy ktoś inny informuje nas, że przez niego cierpi, tak naprawdę ból głowy może naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. Może także mieć różne natężenie ? są osoby, które posiadają tak mocne migreny, że od czasu do czasu trafiają przez nie do szpitala! Jak więc radzić sobie z bólem głowy?
2019-01-31 15:30:06
Problemy z bezsennością zaczynają w dzisiejszych czasach dotykać coraz większej liczby osób. Przypadłość ta bywa nawet określana mianem choroby cywilizacyjnej, występującej przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Warto jednak pamiętać, iż istnieją sprawdzone sposoby jej zwalczania, zarówno obejmujące leki na bezsenność z apteki internetowej, jak i związane ze zmianą naszych przyzwyczajeń.
2019-12-05 11:07:11
Nie do przecenienia są dobre nawyki dbania o higienę jamy ustnej. Wpływa to bardzo korzystnie na całe życie człowieka - od niemowlęcia do późnej starości.