Opinie o Nas

Artykuł: Grypa żołądkowa. Jak ją skutecznie leczyć?

Grypa żołądkowa. Jak ją skutecznie leczyć?
Choroba, która charakteryzuje się biegunką i wymiotami często nazywana jest grypą jelitową lub żołądkową, choć grypą nie jest. Jest infekcją wirusową, którą cechuje gwałtowny początek i duże nasilenie dolegliwości. Głównymi objawami są częste oddawanie wodnistego stolca i wymioty oraz czasem gorączka, bóle mięśni oraz dreszcze.
Grypa żołądkowa. Jak ją skutecznie leczyć?
Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową, rzadziej kropelkową. Sprawcami tej uciążliwej choroby są wirusy enterotropowe, czyli mające powinowactwo do ślizówki jelita cienkiego - noro- i rota-wirusy, które bytują na brudnych dłoniach. Jest więc oczywiste, że możemy zarazić w bardzo krótkim czasie rodzinę i współpracowników. Żywotność wirusów na przedmiotach jest do kilku dni, a w wodzie do kilku tygodni. Bardzo ważne w walce z chorobą jest odizolowanie chorego, chociaż zarazić się można wtedy, kiedy objawów jeszcze nie ma. Okres wylęgania trwa od 12 godzin do 3 dni, a zaraźliwość nawet do 2 tygodni po ustąpieniu objawów.

Wirusy wywołują stan zapalny w jelitach. Dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelitowego, w którym zaburzony zostaje mechanizm wchłaniania zwrotnego wody i dochodzi do odwodnienia. Porażona zostaje motoryka żołądka co wywołuje nudności i wymioty.
Leczenie tzw. grypy jelitowej polega na łagodzeniu objawów. Najważniejszy celem terapii jest niedopuszczenie do odwodnienia, które w skrajnym przypadku prowadzi do niewydolności nerek, obrzęku mózgu. Kiedy organizm się odwadnia, wzrasta temperatura ciała, spada waga - nawet 2 kg na dobę, skóra staje się sucha, przypomina pergamin. 

Należy podawać napoje w ilości 2 litrów dziennie, najlepiej chłodne (ciepłe nasilają wymioty) małymi porcjami. Najlepiej zastosować doustne płyny nawadniające w postaci gotowych rozworów, zawierające elektrolity: chlorek sodu, cytrynian sodu, chlorek potasu oraz glukozę.
Można również zastosować preparaty zawierajace loperamid, zmniejszające perystaltykę jelit, nawet u dzieci powyżej 6 roku życia. Działanie zapierające loperamidu poprawia komfort i samopoczucie, ale nie leczy. Ważne jest również podawanie probiotyków czyli korzystnych bakterii, które produkują substancje bakteriostatyczne i bakteriobójcze, konkurują z patogenami o substancje odżywcze, produkują kwas mlekowy dzięki czemu obniżają odczyn pH jelit. Wszystko to ma na celu zahamować wzrost albo wyeliminować niekorzystne mikroorganizmy.

Zasadne jest zastosowanie węgla leczniczego lub diosmektytu, które adsorbują na swojej powierzchni toksyny wirusowe i bakteryjne.
2016-11-14 12:57:12

Najnowsze artykułypokaż wszystkie

2016-11-20 21:28:22
Wyniki ostatnich badań epidemiologicznych jednoznacznie wskazują, że 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Wskazuje na to obniżenie jej stężenia w surowicy poniżej wartości 30ng/ml. Aż 60% z tej grupy to osoby z dużym deficytem - poniżej 20ng/ml.
Witamina D to dwa związki: cholekalcyferol (wit. D3), który syntetyzowany jest w skórze pod wpływem promieniowania UV i jest obecny
w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz ergokalcyferol (wit. D2) występujący w roślinach i grzybach.
2017-02-06 17:02:14
Bardzo częstym postanowieniem, nie tylko noworocznym jest skończenie z nałogiem palenia. Statystycznie około 6% rzucających nałóg wraca do niego w ciągu pierwszego tygodnia, 9% po dwóch tygodniach, 36% poddaje się po miesiącu, a 50 % w ciągu pół roku. Nie jest to zbyt optymistyczna proporcja. Nie mniej jednak, jeśli czegoś nie spróbujemy, nie mamy szans na sukces.
2017-02-06 17:00:15

Coraz później decydujemy się na dziecko, więc powinnyśmy się dobrze do niej przygotować. Musimy zacząć kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Przede wszystkim warto zadbać o o zdrowszy styl życia, zbilansowaną dietę, przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz ginekologicznych.

 

2017-02-06 18:27:14

W zespole suchego oka występuje niedostateczne nawilżanie powierzchni oka przez film łzowy. Może być to spowodowane nieprawidłowym wydzielaniem łez lub ich zaburzonym składem. Dochodzi wtedy do złuszczania nabłonka rogówki i spojówki, co powoduje infekcje bakteryjne lub wirusowe. Dolegliwość ta występuje najczęściej w okresie menopauzy, w przebiegu chorób dermatologicznych, neurologicznych oraz podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i przeciwdepresyjnych. Nasilenie objawów obserwuje się również podczas długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz pracy przy komputerze.

2017-03-08 20:05:49

Wiosna? któż z nas nie może się jej doczekać? To niezwykły czas, kiedy cała natura budzi się dożycia i zyskuje nową energię. Niestety nie wszyscy wyczekują tego okresu z utęsknieniem. Alergicy- bo to o nich mowa, odsuwają od siebie myśl, że po raz kolejny będą musieli znosić negatywne skutki swojej choroby.

2017-03-08 20:36:54

Woda jest jednym z najważniejszych składników potrzebnych do życia. Ludzkie ciało nie jest w stanie obejść się bez wody, ponieważ w znacznej większości składa się właśnie z niej. Bez płynów jesteśmy w stanie wytrzymać zaledwie tydzień, porównując- bez jedzenia aż 45 dni.

2018-04-26 13:04:07
Wraz z nastaniem wiosny wielu z nas zaczyna narzekać na katar, duszący, suchy kaszel, łzawiące i piekące oczy oraz wszelkiego rodzaju wysypki na skórze. Wszystkiemu winne są alergeny występujące w powietrzu z uwagi na pylące rośliny. Jednak nie tylko one mogą powodować objawy alergii. Jak sobie radzić z tym powszechnie występującym problemem?
2018-06-05 15:51:40

                Objawy takie jak "uczucie ciężkich nóg" po całym dniu spędzonym w pracy, "pajączki" w okolicy kostek, czy sporadycznie występujące obrzęki, które znikają po kilku godzinach, to pierwsze symptomy choroby żył. Nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą z biegiem czasu doprowadzić do upośledzenia ukrwienia i powstaniu żylaków.

2018-08-23 11:55:12
Wszawica nie jest już problemem nizin społecznych, a jej rozprzestrzenianie związane jest z przebywaniem w skupiskach ludzkich. Wszy upodobały sobie szczególnie przedszkola i szkoły i pojawiają się w nich kilkakrotnie w ciągu roku. Najpierw po wakacjach, gdy dzieci wracają z obozów i kolonii. Musimy pamiętać, że od zarażenia do wystąpienia objawów choroby może minąć trzy tygodnie. Kolejna fala zakażeń pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy w szatniach pojawiają się czapki i szaliki. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt chorą osobą lub należącymi do niej przedmiotami tj. grzebienie, spinki, nakrycia głowy.
2018-12-03 11:07:17
Choć suplementy dla kobiet w ciąży nie są jeszcze w Polsce tak bardzo popularne, jak na zachodzie Europy, to ich rola nieustannie rośnie, a same produkty są coraz częściej doceniane przez same zainteresowane.
2019-01-04 12:10:49
Ból głowy może dopaść każdego i to w najmniej oczekiwanym oraz najmniej odpowiednim momencie. Niestety, mimo że każdy go czasem doświadcza i że zwykle go bagatelizujemy, gdy ktoś inny informuje nas, że przez niego cierpi, tak naprawdę ból głowy może naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. Może także mieć różne natężenie ? są osoby, które posiadają tak mocne migreny, że od czasu do czasu trafiają przez nie do szpitala! Jak więc radzić sobie z bólem głowy?
2019-01-31 15:30:06
Problemy z bezsennością zaczynają w dzisiejszych czasach dotykać coraz większej liczby osób. Przypadłość ta bywa nawet określana mianem choroby cywilizacyjnej, występującej przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Warto jednak pamiętać, iż istnieją sprawdzone sposoby jej zwalczania, zarówno obejmujące leki na bezsenność z apteki internetowej, jak i związane ze zmianą naszych przyzwyczajeń.
2019-12-05 11:07:11
Nie do przecenienia są dobre nawyki dbania o higienę jamy ustnej. Wpływa to bardzo korzystnie na całe życie człowieka - od niemowlęcia do późnej starości.